آدرس ما

تهران، خیابان شهید باهنر، بعد از کاخ نیاوران، میدان نیاوران، خ شهید جبلی، خ شهید ملاحسینی، پلاک 23، واحد 2

Phone Custom Custom Custom

وایت برد دیجیتال چیست؟

سال‌هاست که تخته‌های وایت برد معمولی را می‌شناسید و ممکن است تا الان از تخته‌های وایت برد تعاملی هم استفاده کرده باشید اما به احتمال زیاد هنوز با تخته وایت برد دیجیتال آشنایی ندارید. به این نوع تخته‌ها به چشم راه حلی نگاه کنید که فرصتی خارق‌العاده برای مدرن سازی کلاس‌های درس و محل کار شما به وجود می‌آورد. برنامه‌های کاربردی زیادی وجود دارند که می‌توانند به تقویت یادگیری گروهی، به اشتراک گذاری محتوا و کارهای تیمی کمک کنند. اگر به دانستن تفاوت بین وایت بردهای دیجیتال، تعاملی، آنلاین یا معمولی علاقه‌مند هستید، آن‌ها را در همین مقاله برای شما تحلیل می‌کنیم. لازم به ذکر است که یادگیری این مطالب بسیار آسان است.

تخته وایت برد دیجیتال، ابزاری عالی برای یادگیری از راه دور، آموزش ترکیبی و مدل‌های دورکاری است زیرا مشارکت، طرح درس، بهره وری و کسب دانش را به شکل دیگری بازنگری می‌کند.

برای دانش‌آموزان و کارمندان به یک اندازه ضرورت دارد که در پیکربندی ترکیبی و استفاده از ابزار آنلاین و آفلاین همکاری داشته باشند. با دیجیتالی شدن روزافزون مدارس و محیط‌های کاری، وایت بردهای سنتی، دیگر عملکرد رضایت بخشی ندارند. زمان جایگزینی آن‌ها با جانشینان تعاملی رسیده است که ویژگی‌ها و رابط‌های بصریشان، کار تیمی و آموزش را بازنگری می‌کنند.  

وایت برد دیجیتال چیست؟

وایت بردهای دیجیتال که با عنوان‌های وایت برد مجازی یا آنلاین هم شناخته می‌شوند، راه کارهای نرم‌افزاری هستند که عملکردی همانند تخته سفیدهای معمولی دارند.

به زبان ساده، وایت برد دیجیتال، تخته سفیدی است که می‌توانید روی رایانه، تلفن هوشمند، تبلت یا هر دستگاه الکترونیکی دیگری که با آن سازگار باشد استفاده کنید. همه چیزهایی که در کلاس درس یا در طول یک جلسه به اشتراک می‌گذارید، می‌توانند در همان لحظه یا بعداً به صورت آنلاین مشاهده شوند.

پیشرفته‌ترین نرم افزار، ویژگی‌های گرافیکی و حاشیه نویسی را ارائه می‌دهد و حتی می‌تواند طیف وسیعی از رسانه‌ها مانند فیلم‌ها، محتوای تعاملی یا مدل‌های سه بعدی را مجتمع کند.

به زبان دیگر، وایت برد دیجیتال، پلتفرم تعاملی و غنی از محتوایی است که همه افراد، در هر لحظه‌، به آن دسترسی دارند. همه دانش‌آموزان در کلاس درس احساس حضور خواهند کرد و اعضای تیم در هر سطحی از پروژه، بدون توجه به جایگاهشان، احساس حضور و اهمیت خواهند داشت. هر اطلاعاتی که شرکت کنندگان فراهم کنند می‌تواند به راحتی ذخیره شود؛ بنابراین بالاخره می‌توانید با دفتر، مدادتراش یا خودکار خداحافظی کنید. با وایت برد دیجیتال، همه همیشه آماده هستند.

مفهوم وایت برد دیجیتال، ریشه‌ای عمیق در بخش آموزش دارد. با این حال، راه‌ حل‌های مشابه به طور فزاینده‌ای در محل کاری محبوبیت یافته‌اند که در تنظیمات آفیس، “وایت برد آنلاین” یا “برنامه‌های وایت برد دیجیتال” نامیده می‌شوند.

ویژگی‌های اصلی وایت بردهای دیجیتال

وایت بردهای دیجیتال ابزاری هستند که برای ارائه، تعامل و همکاری طراحی شده‌اند ولی برخلاف همتایان معمولی خود، طیف وسیعی از ویژگی‌هایی را ارائه می‌دهند که تعامل و آماده سازی را تقویت می‌کند. بیایید نگاهی دقیق‌تر به برجسته‌ترین آن‌ها بیندازیم:

1. دسترسی به فایل‌ها در هر مکان

بهترین وایت بردهای دیجیتال می‌توانند تمام اطلاعات به اشتراک گذاشته شده روی صفحه را در فضای ذخیره سازی ابری ذخیره کنند. دسترسی آنلاین به فایل‌ها، آرامش و راحتی بی‌نظیری را برای همه فراهم می‌کند. این ویژگی، جلسات کاری، به روز رسانی پروژه و یادگیری از راه دور یا ترکیبی را راحت‌تر می‌کند.

از آنجایی که روی شرکت کنندگان، کارآموزان یا همکاران، فشاری برای یادداشت تمام نکات وجود ندارد پس آن‌ها می‌توانند از زمان و انرژی جدید برای تمرکز فعالانه بر درس یا پروژه در حال انجام استفاده کنند.

2. فعالیت کنید، ارتباط برقرار کنید و تعامل داشته باشید

زندگی ما به شدت به دنیای دیجیتال وابسته است که فقط با محتوای بصری جذاب گسترش می‎یابد. نمایشگرهای بصری آنلاین امکانات هیجان انگیزی را ارائه می‌دهند که می‌توانند روش کار، آموزش و یادگیری ما را تغییر دهند. ویدیو‌ها، تصاویر، نقاشی‌های سه بعدی یا نمودارها در حالی که کل تجربه را برای همه افراد حاضر سرگرم‌کننده‌تر می‌کنند، بهره‌وری عملکرد را نیز افزایش می‌دهند.

وقتی دانش‌آموزان از کلاس لذت ببرند، توجه بیشتری به داده‌های درس خواهند کرد و محتویات بیشتری را به خاطر خواهند سپرد. از سوی دیگر، معلمان می‌توانند بدون زحمت، به پایگاه داده‌ای از محتویات غنی دسترسی داشته باشند و یک برنامه درسی با کیفیت بالا و جذاب را طراحی کنند.

3. همکاری از راه دور

با وایت بردهای دیجیتال، می‌توانید بازدهی تخته خود را در لحظه افزایش دهید تا همه به طور همزمان در جلسه یا کلاس شرکت کنند. طوفان فکری و ضبط جلسات باعث بهبود یادگیری و همکاری از راه دور می‌شود. دانش‌آموزان و کارمندان شبیه به هم هستند و می‌توانند در پروژه‌های در جریان از طریق حاشیه نویسی، بارگزاری کارهای خود از خانه و بازطراحی مستقیم تصاویر در سراسر دستگاه‌ها شرکت فعال داشته باشند. در نتیجه، یک همکاری توانمند باعث خلق اکوسیستمی فراگیر برای کسانی می‌شود که تدریس می‌کنند، در حال یادگیری هستند یا دورکاری می‌کنند.

4. استفاده از اشکال متفاوت رسانه

وایت برد دیجیتال، کاربران خود را ترغیب می‌کند تا چندرسانه‌ای‌های متنوعی را ادغام کنند. معلمان می‌توانند با چند کلیک و اتصال به اینترنت، منابع آنلاین را بررسی کنند، در کتابخانه داده‌ها به جست و جو بپردازند و اطلاعات را سریع‌تر پیدا کنند. علاوه بر این، می‌توانند در کلاس از عناصر متحرک، مدل‌های سه بعدی و کاغذ چسبدار استفاده کنند و آن‌ها را مستقیماً روی infinite canvasنشان دهند.

داشتن میزان زیادی امکانات چشم‌نواز و مختلف واقعاً هر تجربه همکاری را از مشاهده غیرفعال به تعامل فعال ارتقا می‌دهد.

مقایسه وایت برد دیجیتال با وایت برد تعاملی

وایت بردهای دیجیتال نرم افزار هستند، در حالی که وایت بردهای تعاملی سخت افزار می‌باشند و صفحه نمایش تعاملی تخت نیز نامیده می‌شوند. این نوع تخته ابزاری فیزیکی است که می‌توانید به معنای واقعی کلمه با آن تعامل داشته باشید.

به زبان ساده‌تر، وایت برد تعاملی همان وایت برد قدیمی است که از اتاق‌های جلسه و کلاس‌ها گرفته شده‌ است و به صفحه نمایش لمسی بزرگی تغییر یافته است. این تخته به شما اجازه می‌دهد زمانی که مستقیماً به فضای چندرسانه‌ای مختلفی دسترسی دارید، بنویسید، لمس کنید و نقاشی بکشید. برای اینکه بتوانید به طور کامل از ویژگی‌های آن بهره‌ مند شوید به برنامه‌ای سازگار نیاز دارید که به شما اجازه دهد تا تمام مطالبی مورد نیازتان را ادغام و پردازش کنید. اینجاست که وایت بردهای دیجیتال وارد عمل می‌شوند.

اگر فرض کنیم وایت برد تعاملی بدن است پس وایت برد دیجیتال مغز و ذهن است که نقش ستاد عملیاتی را دارد و اجازه می‌دهد تمام فرآیندها اتفاق بیفتند. از این طریق می‌توانید یادداشت‌ها را ترکیب کنید و اسناد، آثار هنری، برنامه درسی و ارائه‌ها را ایجاد کنید. بعداً می‌توانید این محتوا را در فضای ذخیره سازی جاسازی شده یا در فضای ابری ذخیره کنید. وایت بردهای تعاملی و دیجیتالی، با یکدیگر مجموعه کاملی را تشکیل می‌دهند.  

مقایسه وایت برد دیجیتال با وایت برد معمولی

وایت برد معمولی همان وایت برد قدیمی است که با ماژیک و تخته پاک کن همراه است. این نوع تخته، تحولی بی‌نقص از تخته سیاه متعلق به گذشته به تخته‌هایی را فراهم کرد که راه حل‌های مدرن با خود داشتند. با این حال، وایت برد معمولی محدودیت‌های زیادی در دنیای پیشرفته و تکنولوژی محور امروزی ایجاد می‌کند. وایت بردهای تعاملی با پلتفرم آموزشی آنلاین داخلی (وایت برد دیجیتال) و infinite canvas، قابلیت‌های بسیار بیشتری نسبت به نسخه قبلی و غیر رایانه‌ای خود ارائه می‌دهد.

ناگفته نماند که به لطف فرمت دیجیتالی آن، انعطاف پذیری بسیار خوبی دارد. می‌توانید در طول جلسه به سادگی برنامه را در تلفن یا لپ تاپ خود باز کنید، محتوا را در اتوبوس مرور کنید یا هنگام دور کاری به اطلاعات دسترسی داشته باشید. وجود یک وایت برد قابل حمل، راه‌های جدیدی برای همکاری، یادگیری و آموزش باز میکند.

کار و آموزش تحول یافته

ابزارهای گرد آمده در وایت برد دیجیتال می‌توانند به شروع با کیفیت کار تیمی، دوره آموزشی و مدیریت پروژه کمک ‌کنند. این نوع تخته تغییر دهنده هر محیطی است که افراد در آن دور هم جمع می‌شوند تا دانشی را به اشتراک بگذارند.

1. محل کار یکپارچه

استفاده از وایت برد دیجیتال راهی برای مشارکت یکپارچه کارمندان در ساختارهای دورکاری، ترکیبی و درون دفتری باز می‌کند. به لطف ابزارهای تولید محتوا و حاشیه نویسی که کاربردی آسان دارند، تهیه و ارائه پروژ‌ها حتی در مدت زمان محدود، تبدیل به کاری ساده و بدون دردسر شده‌اند. این برنامه مجازی، زمانی که اعضای تیم در کشورهای مختلف یا مناطقی با ساعت متفاوت ساکن هستند نیز بسیار مفید است.

مطمئن شوید که حفاظت از داده در سطح سازمانی روی برنامه وجود داشته باشد زیرا به اشتراک گذاری داده‌ها را ایمن می‌کند. سپس تنها با چند کلیک می‌توانید اطلاعات مهم را از زیر انبوهی از ایمیل‌ها باز کنید یا فایل‌ها و پیوست‌های گمشده را در پوشه دانلودها پیدا کنید. این کار به صرفه جویی در زمان کمک بزرگی می‌کند.

2. کلاس‌های درس مدرن

وایت برد دیجیتال انقلابی در آموزش ایجاد کرده است که تغییراتی تاریخی برای حل مشکلات مربوط به تکنولوژی آموزشی به ارمغان می‌آورد. این تخته‌ها، توجه و تمرکز را تقویت می‌کنند. اکنون می‌توان هر موضوع درسی را به تصویر کشید، آن را تبدیل به بازی کرد و به روش‌های جذاب درس را ارائه کرد. استفاده کلاسی از چنین برنامه‌های اشتراک گذاری آنلاین، شهروندی دیجیتال را هم پرورش می‌دهد. علاوه بر این، شیوه تدریس اشتراکی به توسعه مهارت‌های مورد نیاز برای مشاغل آینده در حوزه STEM (علم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) یا هنر و طراحی نیز کمک می‌کند.

اگر به دنبال چیزی هستید که امتحان پس داده باشد، یکی از بهترین ابزاری که می‌توانید استفاده کنید myViewBoard از شرکت ViewSonic است؛ پلتفرم یادگیری بصری که روش‌های برنامه ریزی و ارزشیابی درسی را ساده می‌کند. این تخته دارای یک کتابخانه محتوای غنی به نام Originals است که با ویژگی‌هایی مانند برنامه‌های درسی آماده، پس زمینه‌های تعاملی و بازی ها خودنمایی می‌کند. با این شیوه، الگوی مطالب آموزشی و آزمون‌ها در مورد طیف گسترده‌ای از موضوعات، آماده سازی، ارائه و مشارکت کارآمد را تقویت می‌کند. در نتیجه معلمان کار کمتری برای انجام دارند و دانش‌آموزان از طریف محتوای بازسازی شده روی infinite canvas به شکلی عمیق درگیر درس می‌شوند.

یکی از نکات ارزشمند دیگر درباره myViewBoard این است که فایل‌های وایت برد دیجیتال آن در قالب یادگیری عمومی (OLF) بین پلتفرمی ذخیره می‌شوند. معمولاً فایل‌های وایت برد به یک دستگاه یا نرم افزار متصل هستند و اجازه ادغام اضافی را نمی‌دهند. قالب‌های رسانه‌ای که منسوخ یا غیرقابل انعطاف هستند، ظرفیت مدارس یا ادارات را برای انطباق با چشم انداز دیجیتالی در حال تغییر، محدود می‌کند. فایل‌های OLF از ViewSonic روی هر دستگاه یا نرم افزاری پاسخگو هستند و از جدیدترین رسانه‌ها روی infinite canvas پشتیبانی می‌کنند. آن‌ها کلاس‌های شما را در برابر پیشرفت‌های آینده آماده می‌کنند؛ بنابراین هم گروهی‌ها در کلاس می‌توانند روی Windows, macOS ,iOS, Android و وب کار کنند.

نظر پایانی

زمانی که درباره وایت برد دیجیتال صحبت می‌کنیم، یادآوری تفاوت میان سخت افزار و نرم افزار اهمیت دارد. وایت بردهای تعاملی تخته‌های صاف نمایشگری هستند که به عنوان سخت افزار فیزیکی کار می‌کنند و وایت بردهای دیجیتال، پلتفرم‌های یادگیری آنلاین هستند که به عنوان نرم افزار فعالیت می‌کنند. با تشکر از این ابزارها، معلمان و دانش‌آموزان می‌توانند به روش‌های جدید و پیشرفته خلق کنند، طوفان فکری انجام دهند و اطلاعات را به تصویر بکشند.

در این دوران هیجان انگیز، همکاری و یادگیری برای انواع محیط‌های یادگیری و کاری، کارآمد‌تر، سرگرم کننده‌تر و راحت‌تر می‌شود. وایت بردهای دیجیتال، راه را برای محیط‌های کاری مدرن، کلاس‌های درس و فضای کار گروهی هموار می‌کند.

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *