آدرس ما

تهران، خیابان شهید باهنر، بعد از کاخ نیاوران، میدان نیاوران، خ شهید جبلی، خ شهید ملاحسینی، پلاک 23، واحد 2

Phone Custom Custom Custom

از این 10 ایده برای نوسازی دفتر کار الهام بگیرید

بسیاری از مردم بیش از هر مکان دیگری در دفتر کار خود وقت می‌گذرانند. به همین دلیل جای تعجب نیست که کارکنان از کار در محیطی دلپذیر که الهام‌بخش آن‌ها است استقبال کنند. اما گزارش وضعیت محل کار جهانی گالوپ در سال 2019 تصویری بی‌روح از محل کار ارائه می‌دهد. تنها یک سوم از کارکنان اظهار داشتند که با جان و دل در کار و محل کار خود مشغول هستند. این یعنی دو سوم کارمندان اینگونه نیستند. کارفرمایان باهوش می‌دانند که برای حفظ رقابت در بازار باید این آمار را تغییر دهند.

اینکه بتوان رغبت به انجام کار را در فضاهای کاری ایجاد کرد انجام‌نشدنی نیست. به مقدار زیادی پول هم نیاز ندارد. یکی از مؤثرترین راه‌ها برای افزایش رفاه، خلاقیت و بهره‌وری کلی کارکنان، طراحی خوب فضای اداری است.

در ادامه 10 ایده بازسازی محیط و دفتر کار آورده شده که می‌توانید برای شروع در فضای داخلی خود آن‌ها را اعمال کنید. انجام فقط چند بازسازی در دفتر کار می‌تواند پاداش‌های بزرگی هم برای کارمندان و هم برای کارفرمایان در پی داشته باشد!

#1 به حداکثر رساندن نور طبیعی

نور طبیعی خورشید تأثیر مثبت قدرتمندی بر روحیه، خلق‌و‌خو، انرژی و سلامت روان کارکنان دارد. نور طبیعی می‌تواند بهره‌وری کارکنان، خلاقیت و همچنین تمرکز آن‌ها را افزایش دهد. نصب دیوار شیشه‌ای در محل کار، در صورت امکان، اجازه می‌دهد نور طبیعی بیشتری وارد شود و به کارکنان بیشتری برسد. دفتر کار بدون پنجره دارید؟ تغییر نور هم می‌تواند تغییر ایجاد کند. استفاده از لامپ‌های نور آبی می‌تواند هوشیاری کارمندان را افزایش دهد، به حافظه و عملکرد شناختی آنها کمک کند و خلق‌و‌خوی آن‌ها را بهبود ببخشد.

#2 تغییر سریع خلق‌و‌خو با استفاده از رنگ

 بسیاری از دفاتر از رنگ‌بندی خنثی استفاده می‌کنند، رنگ‌بندی که توجه را به خود جلب نمی‌کند و با هم ترکیب می‌شود و حداقل می‌توان گفت الهام‌بخش نیست. با استفاده از تخته‌ وایت‌برد رنگی، به محیط کار خود رنگ ببخشید. آیا می‌خواهید هم‌اندیشی، خلاقیت، حس سرگرمی و شادی را افزایش دهید؟ برای تحریک و انرژی‌دادن، از رنگ‌های روشن مانند زرد آفتابی یا نارنجی روشن استفاده کنید. در فضاهای اداری که به نظم و ترتیب و تمرکز نیاز است، از رنگ آبی یا سبز آرامش‌بخش استفاده کنید. استفاده از دیوارهای شیشه‌ای رنگی برای ایجاد فضای کاری که حالت مدنظر شما را با استفاده از رنگ ایجاد کند، ایدئال است.

#3 استفاده از عناصر طبیعت

محاصره شدن در طبیعت ما را شادتر می‌کند؛ به‌خصوص در محیط‌های اداری روباز. به چشمه‌های آب، گیاهان گل‌دار و فضای سبز فکر کنید. اضافه‌کردن گیاهان به محیط کار می‌تواند استرس را کاهش دهد، دامنه توجه و سطح تمرکز را افزایش دهد، رفاه را بهبود بخشد و رضایت کلی کارکنان را از محل کار افزایش دهد. بهتر از آن، بر اساس مطالعات استفاده از گیاهان در دفتر کار می‌تواند بهره‌وری کارکنان را تا 15 درصد افزایش دهد. اگر امکان استفاده از گیاهان زنده نباشد، دیوارهای شیشه‌ای حک شده با صحنه‌هایی از طبیعت می‌تواند تأثیر یکسانی داشته باشد!

#4 ایجاد محیط کاری باز

دوران اتاقک‌های بسته و خفقان‌آور به سر آمده است. این فضاها به کارمندان احساس خفگی می‌دهد. اتاقک‌های قدیمی و بسته، باعث ایجاد حریم خصوصی می‌شدند، اما این کار هزینه‌هایی با خود داشت. کارمندان منزوی بودند که این امر در زمان کار در محیط‌های تجاری تیم محور و مشارکتی امروزی آسیبی جدی است. باز کردن فضای کاری و شفاف‌تر کردن آن باعث افزایش رضایت و همکاری کارکنان و همچنین ایجاد حس اجتماعی در بین کارکنان می‌شود. استفاده از دیوارها و جداکننده‌های شیشه‌ای می‌تواند به شما کمک کند تا فضای کاری خود را باز کنید.

#5 منطقه بندی فضاهای کاری

 یکی دیگر از تکنیک‌های پرطرف‌دار طراحی دفتر کار، ایجاد فضاهای اختصاصی برای عملکردهای خاص است. هشت ساعت نشستن پشت میز در روز می‌تواند بر سلامت روحی و جسمی کارمندان تأثیر بگذارد. ایجاد فضاهای غیرکاری، به‌دور از فضای کاری معمول، می‌تواند رویۀ همیشگی کارمندان را تغییر دهد؛ این امر می‌تواند خلاقیت آن‌ها را تقویت کند و میزان همکاری را افزایش دهد. در این فضاها می‌توانید از امکانات منحصربه‌فرد و سرگرم‌کننده استفاده کنید. فضاهای غیرکاری را می‌توان به‌منظور برگزاری جلسه هم‌فکری پر جنب‌و‌جوش یا ایجاد محیطی آرام و ساکت که کارمند می‌تواند در آن استراحت کرده و روی گزارشی دقیق تمرکز کند، طراحی کرد.

#6 دفاتر کار سبز

طراحی دفاتر سازگار با محیط‌زیست امری برد – برد است و این کار باید بخش بزرگی از فرایند بازسازی شما باشد. کارمندان می‌خواهند که شرکتشان نسبت به محیط‌زیست مسئولیت‌پذیر باشد. این امر به آن‌ها احساس خوبی می‌دهد و مشتریان ترجیح می‌دهند با این کسب‌وکارها در ارتباط باشند. سبز نگه‌داشتن دفتر کار نه‌تنها روحیه و رضایت کارکنان را افزایش می‌دهد، بلکه می‌تواند مزیت رقابتی کسب‌وکار را نیز افزایش دهد و به طور بالقوه به سود شرکت بیفزاید. محصولات پایدار و کاملاً قابل‌بازیافت مثل چوب و شیشه را به‌جای پلاستیک انتخاب کنید و از سطل‌های بازیافت استفاده کنید تا بازیافت را برای کارمندان آسان کنید.

#7 در آغوش گرفتن انعطاف‌پذیری

تغییر اجتناب‌ناپذیر است و کسب‌وکارها باید به‌راحتی و به‌سرعت برای رفع نیازهای در حال تغییر خود سازگار شوند. به‌عنوان‌مثال، امروزه نسبت به گذشته تعداد بیشتری از کارمندان از خانه کار می‌کنند. اگر این روند پس از کووید نیز ادامه یابد، قطعاً بر تقاضاهای فضای اداری تأثیر خواهد گذاشت. طراحی اداری متفکرانه باعث انعطاف‌پذیری می‌شود. به‌جای ساختن دیوارها و جداکننده‌های دائمی، استفاده از دیوارهای متحرک بیشتر و جدا‌کننده‌های اتاق متحرک در طراحی ساختمان اداری به شما کمک می‌کند دست خود را باز نگه دارید.

#8 طراحی برای آینده

محصولاتی را انتخاب کنید که برای چندین دهه دوام داشته باشند، نه فقط دوره‌ای کوتاه‌مدت؛ محصولاتی که ظاهر و عملکرد خوب خود را در طی سال‌های آینده حفظ کنند. از محصولات ساده استفاده کنید تا بتوانید در چندین شکل از آن‌ها استفاده کنید، در صورت نیاز مرتبشان کنید و با رنگ‌بندی‌های مختلف ترکیب کنید. محصولات باکیفیت را انتخاب کنید. به‌عنوان‌مثال، وایت برد‌های شیشه‌ای بهتر از تخته‌های وایت‌برد معمولی هستند. تخته‌های سفید که لکه‌دار، تیره و خراشیده می‌شوند، تنها چهار سال عمر می‌کنند. تخته وایت برد‌های شیشه‌ای هرگز رنگ نمی‌گیرند و تیره نمی‌شوند. سطح صاف آنها متضمن این است که هرگز جوهر را جذب نخواهند کرد. به‌علاوه، شیشه سکوریت قوی‌تر و بادوام‌تر است. ظاهر مدرن تخته وایت برد شیشه‌ای برای سال‌های آینده شیک خواهد بود.

#9 سرمایه‌گذاری بر روی راحتی

میزها و صندلی‌های ارگونومیک اساس ایجاد فضای کاری راحت برای کارمندان هستند. وسایل اداری دارای ویژگی‌های قابل‌تنظیم به کاهش فشار و درد عضلانی کارمندان کمک می‌کند؛ این امر باعث کاهش زمان مرخصی از کار نیز می‌شود. بر اساس نظرسنجی، کارمندانی که مبلمان اداری خود را با عنوان «بد» طبقه‌بندی می‌کنند، دو برابر بیشتر احتمال دارد که محیط اداری را دلسردکننده بدانند.

#10 طراحی برای سلامت کارکنان

فراتر از راحتی، کارمندان از داشتن محیط کاری سالم‌تر استقبال می‌کنند. تردمیل‌های کاری یا ایستگاه‌های کاری که به آنها اجازه می‌دهد پشت میز خود بنشینند یا بایستند جایگزین‌های سالم‌تری به‌جای هشت ساعت نشستن هستند. در واقع، بر اساس یک مطالعه حداکثر دو ساعت نشستن در روز برای سلامت کارکنان بهینه است.

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *