آدرس ما

تهران، خیابان شهید باهنر، بعد از کاخ نیاوران، میدان نیاوران، خ شهید جبلی، خ شهید ملاحسینی، پلاک 23، واحد 2

Phone Custom Custom Custom

روان‌شناسی رنگ در دفتر کار: انتخاب رنگ مناسب برای دفتر کارتان

آنجلا رایت، روان‌شناس رنگ، در دهه 1970 به ما نشان داد که بین رنگ‌ها و خلق‌و‌خو و رفتار انسان ارتباطی وجود دارد و این ارتباط صرفاً ذهنی نیست. عوامل خاصی مثل سن، جنسیت و پیشینۀ فرهنگی بر درک ما از رنگ‌ها تأثیرگذار هستند، اما واکنش افراد به بسیاری از رنگ‌ها در همه جای دنیا یکسان است. رنگ‌ها می‌توانند ما را امیدوار، مهربان و توانمند یا مضطرب، عصبانی و سردرگم کنند. 

همچنین رایت متوجه شد که شدت رنگ نیز بر خلق‌وخو و رفتار ما تأثیر می‌گذارد. به‌عنوان‌مثال، آبی روشن و بسیار اشباع، حواس ما را تحریک می‌کند در حالی که آبی خاکستری با اشباع کم باعث آرام‌شدن حواس ما می‌شود. به همین ترتیب، رنگ‌های گرمی مثل قرمز، زرد و نارنجی نشاط‌آور هستند در حالی که رنگ‌های سرد مانند آبی، سبز و بنفش آرامش‌بخش هستند.

گویا برخی از رنگ‌ها با بخش‌های خاصی از بدن ما ارتباط قوی‌تری دارند؛ به‌عنوان‌مثال، قرمز با بدن، آبی با ذهن، زرد با احساسات و سبز با تعادل بین بدن، ذهن و احساسات در ارتباط است. 

اما این چه ارتباطی با دفتر کار دارد؟ استفاده از رنگ مناسب می‌تواند بهره‌وری، رضایت شغلی، شادی و سلامتی کارکنان را افزایش دهد. همچنین رنگ می‌تواند بر روی مشتریان شما تأثیر مثبت یا منفی بگذارد. به همین دلیل ارزش آن را دارد که بررسی کنید چگونه به بهترین شکل در محیط کار خود از رنگ‌ها استفاده کنید. 

خواص رنگ‌ها در دفتر کار به‌صورت مجزا 

در ادامه تعدادی از محبوب‌ترین رنگ‌ها، چگونگی تأثیرگذاری آن‌ها بر محل کار و ایده‌هایی برای بهترین ترکیب آن‌ها در فضای اداری آورده شده است. 

آبی: آبی ذهن را تحریک می‌کند و برای افرادی که بر جزئیات تمرکز می‌کنند  پربازده‌ترین رنگ است. رنگ‌های آبی ذهن را آرام می‌کنند، به شفاف‌شدن فکر کمک می‌کنند و فشار روانی را کاهش می‌دهند. همچنین رنگ‌های آبی می‌توانند با کاهش فشارخون و ضربان قلب افراد، منجر به کاهش استرس شوند. طیف‌های تیرۀ آبی می‌تواند باعث برانگیخته‌شدن احساس غم و اندوه شود.

آیا کارکنان شما کار ذهنی و تکراری انجام می‌دهند؟ دفتر کاری آبی رنگ می‌تواند به افزایش بهره‌وری و کاهش خستگی ذهنی کارکنان کمک کند. به همین دلیل رنگ مورد علاقۀ دفاتر حسابداری آبی روشن است. همچنین رنگ آبی برای اتاق کار و محل‌های همکاری و اتاق‌های جلسه انتخاب خوبی است. بنابراین اتاقی به رنگ آبی مکانی عالی برای برگزاری جلسۀ تیمی مؤثر است. ازآنجایی‌که آبی رنگی سرد است، ترکیب آن با رنگ‌های گرمی مثل زرد یا نارنجی می‌تواند کمی تعادل ایجاد کند.

سبز: یکی دیگر از رنگ‌های سرد؛ سبزرنگ تعادل، هماهنگی و طبیعت است. رنگ‌های سبز اطمینان‌بخش و آرامش‌بخش تلقی می‌شوند و باعث ایجاد تعادل بین ذهن، بدن و احساسات می‌شوند. همچنین رنگ سبز می‌تواند به تسکین احساس اضطراب کمک کند. رنگ طبیعی برای چشم‌ها اذیت‌کننده نیست، بنابراین کار در دفتر کار سبزرنگ کمتر خسته‌کننده است؛ به‌خصوص در جایی که نور ایدئال نیست یا کارمندان ساعات طولانی کار می‌کنند. می‌توان رنگ سبز را راکد و بی‌اثر تلقی کرد، به همین دلیل سبزرنگ ایدئالی برای استفاده در محل‌هایی که فعالیت زیادی وجود دارد نیست. از طیف‌های رنگ سبز در مطب‌های پزشکی، دفاتر مالی، اتاق‌های کامپیوتر، کتابخانه‌ها و اتاق‌های تحقیقاتی استفاده می‌شود. استفاده از گیاهان در دفتر کار راهی ساده برای افزودن رنگ سبز به دفتر کارتان است!

قرمز: رنگی گرم و درخشان؛ رنگ قرمز احساس قدرت، هیجان، عشق، اشتیاق، خطر و فوریت را برمی‌انگیزد. رنگ قرمز سطح انرژی ما را تحریک می‌کند و باعث افزایش تنفس، ضربان قلب، سرعت جریان خون، اشتها و هوشیاری ذهنی می‌شود. همچنین سرعت و شدت احساسات را افزایش می‌دهد. قرارگرفتن بیش از حد در معرض رنگ قرمز می‌تواند منجر به احساس اضطراب، عصبانیت و ناامیدی شود؛ حتی می‌تواند باعث ایجاد سردرد شود. ازآنجایی‌که رنگ قرمز با بدن مرتبط است، رنگ بسیار خوبی برای تحریک فعالیت بدنی است. به‌عنوان‌مثال، می‌تواند بهره‌وری را در کارگران ساختمانی بهبود بخشد. احتمالاً نمی‌خواهید تمام دفتر کار را قرمز کنید، اما دفتری با رنگ خنثی که از قرمز به‌عنوان رنگ تأکیدی (رنگ‌های تند و جلب توجه‌کننده‌ای که برای زنده کردن و پرهیجان نمودن، به یک مجموعه رنگی اضافه می‌شود و برای جلب توجه بیشتر به کار میرود) استفاده می‌کند، می‌تواند به بخشی از محیط کار انرژِی ببخشد بی‌آنکه اذیت‌کننده باشد. می‌توانید یکی از دیوارها را قرمزرنگ و بقیه را کرم رنگ کنید یا از مبلمان یا نقاشی‌های قرمز در دفتری با رنگ‌بندی خاکستری استفاده کنید. از سوی دیگر، استفاده از رنگ قرمز به‌عنوان رنگ اصلی در سالن یا راهرو می‌تواند به کارمندان کمک کند تا در آنجا بی‌دلیل وقت‌کشی نکنند!

زرد: رنگ زرد با احساسات مرتبط است و احساس شادی، مثبت‌اندیشی و محبت را برمی‌انگیزد. رنگ زرد می‌تواند نَفس را تقویت کند و خلاقیت را تحریک کند و حتی با افزایش سطح توجه ما به حافظه کمک کند. بااین‌حال، اگر خیلی روشن باشد، می‌تواند احساس گرسنگی، عصبانیت، آزار و ناامیدی را برانگیزد. همچنین می‌تواند چشم را بیش از حد تحریک کند. بهتر است در دفتر کار از رنگ زرد به‌عنوان رنگ تأکیدی استفاده شود. از رنگ زرد در آژانس‌های تبلیغاتی و سایر مشاغل خلاقانه استفاده می‌شود. همچنین رنگ زرد برای اتاق‌های تمرین خوب است چرا که به تقویت محیط‌های حفظ و انجام کارگروهی کمک می‌کند، زیرا احساسات دوستانه و خوش‌بینی را افزایش می‌دهد.

نارنجی: نارنجی به‌عنوان ترکیبی از جسم (قرمز) و احساسات (زرد)، هر دو ناحیه را تحریک می‌کند. رنگ نارنجی با شادی، دوستی، سرگرمی و موفقیت مرتبط است. استفاده از رنگ نارنجی پر جنب‌وجوش و گرم در اتاق می‌تواند انرژ‌ی‌بخش باشد، اما استفادۀ زیاد از آن احساس گرسنگی، عصبانیت و ناامیدی را برمی‌انگیزد. رنگ نارنجی برای سالن استراحت معمولی یا منطقه‌ای که برای همکاری تعیین شده است مناسب است.

سفید: سفید را می‌توان تازه، تمیز و مدرن یا استریل، ترسناک یا ناخوشایند تلقی کرد. سفید رنگی بسیار بازتابنده است که می‌تواند باعث خستگی چشم شود و رنگی نیست که شما را به آرامش دعوت کند. می‌توان از رنگ سفید به‌خوبی در آزمایشگاه‌ها یا بیمارستان‌ها استفاده کرد. رنگ سفید در ترکیب با رنگ‌های دیگر، فضاها را روشن می‌کند و به ایجاد تعادل کمک می‌کند. 

مشکی: مشکی نور طبیعی را جذب می‌کند و نشان‌دهنده قدرت، اقتدار و کنترل است. استفادۀ بیش از حد از رنگ مشکی می‌تواند ترسناک باشد و فضای شومی را تداعی کند. اگر کم استفاده شود، می‌تواند ظاهری زیبا به اتاق بدهد. می‌توان از آن به طور مؤثر در مجموعه اجرایی شرکت استفاده کرد. 

انتخاب رنگ درست برای دفتر کارتان

استفاده از روان‌شناسی رنگ اداری در دفتر کار می‌تواند تفاوت زیادی در آن ایجاد کند. استفاده از رنگ‌های مختلف و شدت‌های متفاوت آن رنگ‌ها می‌تواند تأثیر زیادی بر سطح انرژی، توانایی تمرکز، خلق‌وخو، سلامتی و رضایت شغلی کارکنان شما داشته باشد. رنگ‌ها و شدت رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید به عوامل زیادی بستگی دارد؛ به‌عنوان‌مثال، نوع محیطی که می‌خواهید ایجاد کنید، هدف اصلی فضا و نوع کسب‌وکار شما. در آی تک بورد، ما می‌دانیم که هر بخش از دفتر شما بخشی جدایی‌ناپذیر از بهره‌وری، جو، رضایت کارکنان و مصرف‌کنندگان است، به همین دلیل است که می‌خواهیم مطمئن شویم همه چیزهایی که برای ایجاد فضای اداری مناسب می‌خواهید را در اختیار دارید.

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *