آدرس ما

تهران، خیابان شهید باهنر، بعد از کاخ نیاوران، میدان نیاوران، خ شهید جبلی، خ شهید ملاحسینی، پلاک 23، واحد 2

Phone Custom Custom Custom

ایجاد همکاری در آموزش عالی با جداکننده‌های شیشه‌ای

یادگیری همیارانه که گاهی به آن یادگیری در گروه‌های کوچک هم گفته می‌شود، یکی از مد روزترین استراتژی‌های آموزشی در آموزش عالی امروز است. در سرتاسر دنیا، دانشگاه‌ها و کالج‌ها کلاس‌های درس دانشجو محور ارائه می‌دهند.

چرا این موضوع به یک‌باره پرطرفدار شد؟ زیرا به دانشجویان فرصتی می‌دهد تا در گروه‌های کوچک کار کرده و مهارت‌های نرم خود را تمرین کنند؛ همان مهارت‌هایی که در معرفی آن‌ها به بازار کار کمک‌کننده هستند. کسب‌و‌کارها می‌خواهند کاندیداهایی با مهارت‌های نرم مناسب استخدام کنند زیرا این کاندیداها در محل کار موفق‌تر هستند.

علاوه بر آن، بسیاری از کسب‌و‌کارها طراحی مفهومی در فضای ساختمان (که مخصوصا برای تشویق همکاری طراحی شده‌اند) را پذیرفته‌اند.

یک محیط آموزشی مشارکتی مزایای بسیاری برای دانشجو به‌همراه دارد، از جمله:

  • طوفان فکری و دریافت ایده‌ها از یکدیگر را آسان می‌کند.
  • ارتباطات را بهبود می‌بخشد.
  • خلاقیت را تشویق و موجب آن می‌شود.
  • به دانشجویان اجازه می‌دهد تا از یکدیگر یاد بگیرند و سپاسگزار نظرات و فرهنگ‌های مختلف باشند.
  • مکانی برای مهارت‌های سطح بالای تفکر مانند تفکر انتقادی، تفکر خلاقانه، تصمیم‌گیری و حل مسئله را ارائه می‌دهد.
  • با تمرین و ابراز نظرات و راه‌حل‌ها، اعتماد به‌نفس و عزت نفس دانشجویان را تقویت می‌کند.
  • مهارت‌های اجتماعی، میان فردی و رهبری را بهبود بخشیده و روابطی بر پایه اعتماد می‌سازد.

در کنار مزایای آموزشی، یادگیری همیارانه راهی مفرح‌تر برای یادگیری است!

تغییر پیکربندی کلاس

یادگیری همیارانه اثربخش، نیازمند تغییر ذهنیت تمام افراد درگیر در این مسئله است؛ برای مربی و دانشجویان به‌طور یکسان نیاز به تغییر ذهنیت داریم. در یادگیری در کلاس درس سنتی‌، مدرس جلوی کلاس ایستاده، به‌تنهایی سخنرانی کرده و کنترل بحث را ۱۰۰ درصد مواقع در دست دارد.

با یادگیری همیارانه، دانشجویان به گروه‌های کوچک تقسیم می‌شوند و هر گروه مسئولیت بحث خود را برعهده می‌گیرد. این بحث می‌تواند طوفان فکری ایده‌های خلاقانه و یا پیدا کردن راه‌حلی قابل اجرا برای یک مسئله باشد. مدرسین در دسترس هستند تا در این روند یادگیری از همسالان، کمک کنند. برخی کلاس‌های درس ترکیبی از مدل سنتی و یادگیری همیارانه را ارائه می‌دهند.

معرفی گروه‌های کوچک در یک کلاس نیاز به تغییر چینش دارد. حالا باید فضایی برای گفت‌و‌گوی این گروه‌های کوچک و یادگیری سنتی را فراهم کنند. پیدا کردن بهترین راه‌حل برای برطرف کردن این نیازهای درحال تکامل موضوعی است که مدیران آموزشی را کنجکاو کرده است. راه‌حل ما برای این نیازهای تکاملی، تخته وایت بردهای متحرک آی تک برد هستند که فرصتی برای ایجاد همکاری در گروه‌های کوچک را برای مدیران به ارمغان می‌آورند.

راه‌حل دو سر برد

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات یادگیری در گروه‌های همیارانه، سروصدا است. هیچ راهی برای دور زدن آن وجود ندارد. سروصدا یک محصول جانبی و ذاتی از روند کار گروهی خلاقانه است. در کلاس درسی که چندین گروه مختلف درحال همکاری هستند، نیاز به فضای خصوصی داریم تا مطمئن شویم هر گروه می‌تواند روی بحث خود تمرکز کند.

راهی آسان برای تغییر فضای کلاس فعلی و یا مجهز کردن کلاس‌های نو برای یادگیری همیارانه، استفاده از جداکننده یا دیواره‌های شیشه‌ای است. دیوارهای شیشه‌ای مجزا به‌آسانی می‌توانند هر کلاس درس سنتی را به فضایی برای یادگیری همیارانه تبدیل کنند. جداکننده‌های شیشه‌ای، ماکزیمم انعطاف برای محیط یادگیری فضای باز را ارائه می‌دهند. می‌توان با استفاده از چرخ‌هایشان آن‌ها را به مکان مورد نیاز و در زمانی که نیاز است برد و آن‌ها را در جای خود با استفاده از جک قفل کرد. وقتی دیگر به آن‌ها نیاز ندارید، می‌توانید آن‌ها را روی چرخ‌هایشان به مکانی از اتاق ببرید تا دست‌و‌پاگیر نباشند. این تخته‌ها بهترینِ دو حالت هستند!

درکنار حریم خصوصیِ بصری، جداکننده‌های شیشه‌ای حریم خصوصی شنوایی نیز برای گفت‌و‌گوهای گروه‌های کوچک دانشجویی ارائه می‌دهند‌. پنل‌های صوتی در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف برای جداکننده‌های شیشه‌ای در دسترس هستند تا حتی بیش از پیش کاهش صدا را به ارمغان بیاورند.

بهبود یادگیری همیارانه

جداکننده‌های شیشه‌ای درکنار تنظیم فضای کلاس، به‌روش‌های دیگری هم به بهبود یادگیری همیارانه کمک می‌کنند.

دانشجویان می‌توانند روی جداکننده‌ها بنویسند. نوشتن درمقابل بقیه روش‌های یادگیری، حفظ حافظه را تا ۲۳٪ و یادآوری حافظه را تا ۴ برابر افزایش می‌دهد. علاوه بر آن، نوشتن باعث تقویت روند خلاقانه شده و به دانشجویان اجازه می‌دهد تا فعالیت‌های یادگیری محور را ۲۲٪ سریع‌تر به پایان برسانند!

برعکس تخته وایت ‌بردهای معمولی، وایت بردهای شیشه‌ای غیرمتخلل سطحی غیرقابل لک برای نوشتن فراهم می‌کنند. نیازی نیست هر چند سال عوض شوند. علاوه بر آن، دانشجویان می‌توانند هر نوع ماژیکی را روی جداکننده شیشه‌ای استفاده کنند؛ حتی ماژیک‌های غیر وایت برد. نوشتار روی جداکننده‌های شیشه‌ای روان و بدون تولید صدا می‌باشد. دیگر از صدای جیرجیر خبری نیست. برخلاف گردگیری تخته گچی‌های معمولی، نیازی به تمیزکاری برای جداکننده‌ها نیست. این همان چیزی است که جداکننده‌های شیشه‌ای را به همراهی مطلوب برای یادگیری همیارانه تبدیل می‌کند.

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *