آدرس ما

تهران، خیابان شهید باهنر، بعد از کاخ نیاوران، میدان نیاوران، خ شهید جبلی، خ شهید ملاحسینی، پلاک 23، واحد 2

Phone Custom Custom Custom

محل کار سبز: فواید و مزایای آن برای کارکنان

 فناوری فرصت های بسیار بیشتری را برای محیط های کاری منعطف ایجاد می کند و به نظر می رسد که فرهنگ کاری تمام وقت را نیز تقویت کرده است. با ساعات کار طولانی‌تر و افزایش استرس ناشی از آن، سازمانها باید به دنبال راه‌های جدید و منحصربه ‌فردی در جهت بهبود محیط کار برای کارکنان خود باشند. در حالی که مناسب بودن برای محیط زیست همچنان یک موضوع داغ در طراحی دفاتر و استفاده از مواد طراحی است، تنها موضوع « فضای سبز» نیست که به عنوان راهی برای بهبود بهره‌وری و رضایت کارکنان مورد بحث قرار می‌گیرد.

فضای باز را به دفتر خود بیاورید! تحقیقات نشان می‌دهد که با این کار شما کارکنان شادتر، سالم‌تر و سازنده‌تری خواهید داشت.

تحقیقات از طراحی زیست گرا (زمانی که گیاهان سبز زنده در طراحی دفتر به کار برده می شوند) به دلایل مختلف پشتیبانی می کند. در گزارش سال 2015 از Human Spaces، کارکنانی که در زندگی کاری روزانه خود در معرض فضای سبز قرار دارند، 15 درصد سطح رفاه بالاتری دارند، 6 درصد بهره وری بیشتری دارند و 15 درصد خلاق تر هستند. مطالعات دیگر بر کاهش استرس تمرکز دارند. سایر ویژگی‌های فضای باز مانند اجازه دادن به ورود نور روز از طریق معماری شیشه‌ای، فواید را بیشتر می‌کند.

کارکنان سالم تر و شادتر

ژورنال HortTechnology که توسط انجمن علوم باغبانی آمریکا منتشر شده است، اخیراً مطالعه ای را با عنوان رابطه بین استفاده از فضاهای سبز و باغ های عمومی در محل کار بر روی رفاه ذهنی، کیفیت زندگی و رضایت شغلی برای کارمندان و داوطلبان منتشر کرده است. .این مطالعه داده‌های بیش از 100 بررسی دقیق را ارزیابی کرد که منجر به نتیجه‌گیری خوبی در مورد قدرت شفابخشی گیاهان و ارتباط قوی بین زمان صرف شده با گیاهان و سلامت کارکنان داوطلب شد.

یکی از جنبه‌های گیاهان که می‌توان آن را به بهبود سلامت مرتبط کرد این است که گیاهان کیفیت کلی هوا را در هر کجا که قرار می‌گیرند بهبود می‌بخشند. 5 آنها دی اکسید کربن را جذب می کنند در حالی که اکسیژن را در هوا آزاد می کنند و همچنین به سطح دما و رطوبت در یک ناحیه  کمک می کنند.

چارلی هال، رئیس علوم باغبانی در دانشگاه تگزاس A&M در کالج استیشن، گفت که افزودن گیاهان می‌تواند یک اداره را از راه‌های دیگری بهبود بخشد. گیاهان در واقع به «حذف ترکیبات آلی فرار که گاهی در محل کار وجود دارند، کمک می کنند. ترکیبات آلی فرار به شکل فرمالدئید، بنزن و هگزان اغلب توسط رنگ و فرش تولید می‌شوند و گیاهان به پاک کردن این ترکیبات از هوا کمک می‌کنند.

علاوه بر این، مطالعه انجام شده در دانشگاه هاروارد در سال 2016 نشان داد که وقتی افراد در دفاتر دارای گواهی سبز کار می‌کنند، 30 درصد کاهش بیشتری در روزهای شامل بیماری را تجربه می‌کنند. نمرات عملکرد شناختی آن‌ها 26 درصد بیشتر از همتایانشان در محل های کار فاقد گواهی است. آنها همچنین 30 درصد علائم مرتبط کمتری با “سندرم ساختمان بیمار” مانند آبریزش چشم، گرفتگی صدا، سردرد، پوست خشک و خارش دار، سرگیجه؛ حالت تهوع؛ تپش قلب؛ سقط جنین؛ تنگی نفس؛ خونریزی بینی؛ خستگی مزمن؛ مه گرفتگی ذهنی؛ لرزش؛ تورم پاها یا مچ پا و سرطان داشتند. مزایای مشابهی در مطالعه دیگری در دانشگاه توئنته نشان داد که علاوه بر مزایای سلامتی ذکر شده در بالا، برای بسیاری از افراد در محل کار ثابت شده است که گیاهان سطح استرس آنها را کاهش می دهند. از آنجایی که گیاهان طبیعی هستند، احساس راحتی و آرامش بخش به هر فضای اداری ارائه می کنند. به گفته دکتر لیبی ساندر، استادیار رفتار سازمانی در مدرسه بازرگانی باند، عناصر طراحی فضای سبز به کارکنان کمک کرد تا استرسشان را کاهش دهند و آنها را قادر ساخت تا کار خود را بهتر انجام دهند.

در حالی که گیاهان داخلی فواید بسیاری برای سلامتی به همراه دارند، فضای سبز در محیط بیرون نیز مهم است. در سال 2008، مطالعه دانشگاه میشیگان نشان داد که بیرون رفتن، حتی در سرما، حافظه و توجه را بهبود می بخشد و در محیط های کاری که با در نظر گرفتن طبیعت طراحی شده اند، کارمندان بهره وری بیشتری دارند و زمان بیماری کمتری را می گذرانند. مطالعه دیگری نشان می دهد که خوردن ناهار در فضای باز کاهش دهنده استرس در محل کار است. صرف وقت گذراندن در یک محیط طبیعی، تأثیر آرام بخشی بر طرز تفکر و نگاه ما به چیزها دارد. ما آرام تر، دارای ذهن بازتر و کمتر ملاحظه کار می شویم. علاوه بر مزایای ذکر شده در طبیعت، دادن حق انتخاب به کارکنان در مورد جایی که می خواهند غذا بخورند نیز نقش مهمی در بهبود رضایت و مشارکت دارد.

بهره وری بیشتر

وقتی فردی استرس کمتری داشته باشد، بازده کاری او بهبود می یابد. بنابراین تعجب آور نیست که کاهش استرس ناشی از گیاهان منجر به بهره وری بالاتر می شود. با توجه به گفته های ناتالی اسلسور، مدیر کل محل کار و تغییر Lendlease، “گذراندن زمان در طبیعت می تواند توانایی شما را برای تمرکز بهبود بخشد، خستگی ناشی از توجه را کاهش دهد و عملکرد کار را تا 20 درصد بهبود بخشد.”

در یک آزمایش روان‌شناسی در بریتانیا، محققان دانشگاه اکستر افراد را در یک دفتر کار بدون گیاه در مقابل دفتری با گیاهان مورد مطالعه قرار دادند. محققان دریافتند که شرکت کنندگان در دفتر سبز نه تنها بهره وری بالاتری به میزان 15 درصد داشتند، بلکه افزایش رضایت از محل کار، تمرکز و کیفیت هوا بهتر را در مقایسه با کارکنان در فضای بدون گیاه گزارش کردند. نویسندگان این مطالعه پیشنهاد می‌کنند که افزودن گیاهان به یک دفتر باعث می‌شود کارمندان از نظر فیزیکی، شناختی و عاطفی بیشتر درگیر کارشان شوند. سایر تحقیقات آکادمیک نشان می دهد که فضای سبز می تواند خستگی ذهنی را کاهش دهد، که می تواند عملکرد کاری، رضایت، یادگیری، کنجکاوی و هوشیاری کارکنان را بهبود بخشد.

همانطور که مارک کانوی، رئیس محیط های محل کار در شرکت مدیریت تسهیلات، Active، به وضوح بیان کرد: “عملکرد افرادی که در محیط های “سبز” کار می کنند، در مقایسه با افرادی که در محیط های معمولی کار می کنند، به طور متوسط دو برابر افزایش می یابد. در بازاری که هزینه ها کلیدی هستند و اشتباهات هزینه بر دارند، نمی توان این نوع افزایش را نادیده گرفت. تفکر استراتژیک بهتر و استفاده از اطلاعات باید به عملکرد بهتر و موثرتر، اشتباهات کمتر و زمان از دست رفته کمتری منجر شود.”

و … اگر راستش را بخواهید … گیاهان زیبا هستند!

اگر افزایش شادی، سلامتی و بهره وری شما را در آوردن فضای سبز بیشتر به دفترتان شما را قانع نکرده است، بیایید قبول کنیم که دفاتری که در آن ها از گیاهان استفاده شده از نظر زیبایی شناسی جذاب تر هستند و واقعاً گیاهان می توانند فضای دفتر را تغییر دهند و اولین تأثیر فوق العاده ای را روی نیروهای جدید بگذارد. هیچ کس نمی خواهد در یک محیط ساده، خسته کننده و بی روح که توسط کابینت های فلزی و دیوارهای سفید ساده احاطه شده است، کار کند. داشتن فضای سبز (و شاید حتی تعدادی گل) رنگ و بویی به دفتر می بخشد. وقتی به آن‌ها نگاه می‌کنید احساس خوبی از درون دارید و طراحی فضای اداری را بهبود می بخشد و همچنین زیباتر به نظر می‌رسند.

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *