استاندارد C1048 ASTM در ساخت گلس برد (بخش پایانی)

در دو مقاله گذشته در خصوص دستور العمل های ساخت شیشه و استاندارد C1048 ASTM در ساخت گلس برد توضیحاتی داده شده است در ادامه به بررسی دیگر نکات این موضوع می پردازیم.

نمونه های رنگی و یا ته مایه رنگی برای گلس برد ها

درخواست و هدف خاص از هر نمونه رنگی یا ته مایه رنگی باید در برگه ی سفارش ثبت شود. نمونه های رنگ باید مطابق لزوم تقویت و یا گرما دیده شوند، زیرا شیشه های تقویت شده یا دما دیده ممکن است تغییرات جزئی از رنگ شیشه های آنیل را نشان دهند.  مشاهده نمونه های رنگی یا ته مایه های رنگی باید در شیشه در وضعیت لعاب نهایی انجام شود.

شیشه اسپندلر با روکش سرامیکی، باید از نوع HS که تقویت شده در گرما و یا از نوع FT که گرما دیده است، باشد و باید دارای یک پوشش سرامیکی از یک رنگ مشخص که به آن آغشته شده و بخشی کاملی از سطح شیشه را تشکیل می دهد باشد.

 

آیتک برد

ظاهر

سوراخ های پراکنده، علائم صفحه و ذرات کوچک مات در پوشش سرامیکی مجاز هستند.

وضعیت C: سایر شیشه های روکش دار باید شیشه های گرما دیده با نوع پوشش خاص مانندHS  باشد که دارای یک پوشش ویژه مشخص برای تغییر یک یا چند ویژگی محیطی مانند انعکاس انتقال نور خورشیدی و مرئی و جذب سطح یا هر دو نوع خاص هستند.

الزامات ابعاد

ضخامت

لایه های مخصوص شیشه های تقویت شده با حرارت، مطابق با ضخامت مورد نیاز طبق مشخصات استاندارد C 1036 بوده و مطابق با آن مشخص می شوند.

اندازه و ضخامت شیشه های HS و FT موجود، در معرض محدودیت های پردازش هر کوره است. همه ضخامت ها در همه شرایط، انواع و کلاس ها در دسترس نیست.  با سازندگان مشورت کنید.

برای به دست آوردن تحمل ، طول و عرض برای شکل های مستطیلی برای شرایط A ،B  وC به الزامات Table1 مراجعه کنید.

 

گلس برد آیتک برد

 

مدل برش: در مواردی که به طور دیگری مشخص شده باشد، باید تحمل های ابعادی برای برش شیشه مشخص شود. برای اطلاعات بیشتر با سازنده مشورت کنید.

صافی: به دلیل ماهیت فرآیندهای مورد استفاده در ساخت شیشه های گرما دیده و تقویت شده، این شیشه ها به اندازه شیشه های آنیل مسطح نیستند  ضخامت انحراف به ضخامت ، عرض ، طول و سایر عوامل بستگی دارد.

متمرکز کردن پیچ و تاپ: پیچ و تاب موضعی برای شیشه های مستطیل نباید از 1.6 میلی متر تجاوز کند. پیچ و تاب موضعی نوارها نباید بیش از 2.4 میلی متر (3⁄32in) بیش از هر دهانه 300 میلی متر (12 اینچی) باشد.

کیفیت شیشه: خصوصیات شیشه ای در این مشخصات باید مطابق با الزامات قابل استفاده برای کیفیت های q3 ، q4 ، q5 و q6 باشد (مشخصات ذکر شده در استاندارد1036 C)

روش های تست استاندارد

تست مناسب برای پوشش سرامیکی وضعیت B (شیشه اسپندلر با روکش سرامیکی):

نمونه های تست: آماده سازی و تست مطابق با روش تست در استاندارد  C 978

نتایج آزمون

همبستگی بین شیشه و لعاب سرامیکی به طور قابل توجهی بر ویژگی های مقاومت شیشه اسپندلر تأثیر می گذارد.

مطابقت مناسب برای اطمینان از كاهش قابل توجه در قدرت به دلیل پوشش لعاب سرامیك  لازم است.

هنگامی که نوار های شیشه ای با روکش تمیز و خوب آنیل مطابق با تست متد  C 978  آزمایش شوند، تنش اندازه گیری شده در شیشه در رابط شیشه ای سرامیکی باید حداکثر تنش یا فشرده سازی 1.52 مگاپاسکال (220 psi) باشد.

 

شرکت ایتک برد

 

روش آزمایش B

 روش آزمایش جوهر هند (1)

به آرامی، یک ناحیه 25 الی 75 میلیمتری را از قسمت لعاب سرامیکی شیشه نمونه ( مانند وایت برد شیشه ای) را با استفاده از یک تیغ، در جهت ساعت 10 و ساعت 4 با زاویه ی 45 درجه از سطح برش دهید.

با استفاده از جوهر هندی خطی به ابعاد 75 میلیمتری بکشید. بعد از اینکه جوهر برای مدت زمان 15 دقیقه روی نمونه قرار گرفت، یک خمیر ساینده ریز روی خط بمالید و با قلم مو همانطور که گفته شد صاف کنید تا خمیر از ناحیه خط خارج شود.

منطقه مشخص شده را تحت منبع نور پراکنده با چشم غیر مسلح مشاهده کنید تا مشخص شود که آیا هر گونه باقیمانده ازجوهر در لعاب سرامیکی باقی مانده است یا خیر.

نتایج آزمون
رسوبات باقیمانده جوهر بیانگر انعطاف پذیری پوشش مینای سرامیکی است که باعث می شود نفوذ رطوبت آب حاصل شود که ممکن است منجر به تغییر رنگی از پوشش مینای سرامیکی یا جدا شدن پوشش مینای سرامیکی و بستر شیشه ای در هوای انجماد یا هر دو شود.

تست مقاومت در برابر قلیایی: نمونه هایی برای ارزیابی مقاومت در برابر قلیایی ها باید مطابق با روش آزمون CCC 1203 تهیه و آزمایش شوند.

تست مقاومت در برابر اسید: نمونه هایی برای ارزیابی مقاومت در برابر اسید باید مطابق با متد TestC 724 آزمایش شوند. مقاومت اسید نمونه آزمایش باید از 5 یا بهتر باشد که قابل قبول تلقی شود ، و هنگام لخته شدن رنگ ، هیچ لکه قابل مشاهده ای مشاهده نشود. نمونه بر روی یک پس زمینه مات مشاهده می شود.

تست مقاومت برای مجموعه ای از مواد شیشه ای و چسبنده: در موارد استفاده از شیشه های حالت A ، B یا C استفاده می شود. (توجه: قابلیت مقاومت در برابر سقوط اختیاری است و به منظور حفظ موقت اسپندل های شکسته استفاده میشود.)

اندازه نمونه: اندازه نمونه ها باید 863 در 1930 میلی متر باشد (34 در 76 اینچ) با تحمل 61.6 میلی متر

روش تست: برای 100 دوره تست کنید و بدون تأخیر بین دوره ها تست را تکرار کنید. هر چرخه را به ترتیب انجام دهید:

  1. دما را 29 درجه سانتیگراد (20 درجه فارنهایت) و رطوبت محیط را نگه دارید.
  2. در طی 3 ساعت بعدی ، دمای هوا را از 29 تا 82 درجه سانتیگراد (20 درجه فارنهایت تا 180 درجه فارنهایت) با رطوبت نسبی 95 تا 100٪ هنگامی که بالاتر از 5 درجه سانتیگراد است (41 درجه فارنهایت) افزایش دهید.
  3. سپس دمای هوا را در دمای 82 درجه سانتیگراد (180 درجه فارنهایت) با رطوبت نسبی 95٪ تا 100٪ نگه دارید.
  4. در طی 3 ساعت بعدی دمای هوا از 82 به 29- درجه سانتیگراد (180 تا 20- درجه فارنهایت) و رطوبت محیط کاهش یابد.

تثبیت نمونه: پس از اتمام مراحل آزمایش ، نمونه مجاز به استراحت برای حداقل 4 ساعت در دمای بین 20 تا 30 درجه سانتیگراد (68 و 86 درجه فارنهایت) است.

شکستن شیشه :  در حالی که نمونه در کادر آزمایش قرار دارد ، نمونه را با استفاده از یک مشت محکم که از میانه لبه عمودی و 25 میلی متر (1 اینچ) از قسمت لبه قرار دارد ، بشکنید. ترک ها و شکاف هایی که ممکن است ایجاد شوند دارای مجوز هستند.

 

این استاندارد برای رسیدگی به کلیه نگرانی های ایمنی، در صورت وجود، مربوط به استفاده از آن نیست. وظیفه استفاده از این استاندارد بر پایه ایجاد ایمنی و اقدامات بهداشتی مناسب و تعیین کاربردهای محدودیت های نظارتی قبل از استفاده بر عهده کاربر است.

 

 

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *