استاندارد C1048 ASTM در ساخت گلس برد (بخش اول)

مشخصات استاندارد عملیات حرارتی شیشه های تخت مدل HS و مدل FT  روکش شده و روکش نشده

طبقه بندی

انواع شیشه صاف مانند گلس برد ها و یا شیشه های ساختمانی و… باید مجهز به مشخصاتی می باشند که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 • شیشه های مدل HS

شیشه مسطح، شفاف یا الگو دار، باید مطابق با الزامات کاربردی از مشخصات استاندارد C 1036as باشند. این مشخصات برای شیشه های تقویت شده با حرارت پردازش می شوند تا شیشه ها مطابق با الزامات موجود در این استاندارد باشد.

 • شیشه های مدل FT

شیشه مسطح، شفاف یا الگو دار، باید مطابق با الزامات کاربردی از مشخصات استاندارد C 1036as باشند. این مشخصات برای شیشه های تقویت شده با حرارت پردازش می شوند تا شیشه ها مطابق با الزامات موجود در این استاندارد باشد.

آیتک برد

شرط ها

شیشه های تختی که در ساخت هر نوع وسیله ی شیشه ای از جمله گلس برد، مصارف ساختمانی و… به کار میروند باید مجهز به شرایط زیر باشند:

وضعیت A: سطوح بدون پوشش

وضعیتB : شیشه اسپندلر، روکش سرامیکی یک سطح.

وضعیت C : سایر شیشه های روکش شده.

انواع ، کلاس ها ، فرم ها و کیفیت ها در مشخصات استاندارد C 1036 شرح داده شده است.

استفاده های در نظر گرفته شده:

مدل HS:

این نوع شیشه های تقویت شده در گرما، معمولا دو برابر قوی تر از شیشه های آنیل با ضخامت و پیکربندی یکسان هستند. هنگام شکسته شدن، قطعات به طور کلی شبیه به شیشه های آنیل هستند. در صورت نیاز به استحکام بیشتر لعاب عمومی در نظر گرفته شده است اما نیازی به استحکام بخشیدن به شیشه های حرارت دیده وجود ندارد.

 • شیشه آنیل: شیشه ای بسیار شفاف با ترکیبات خاص را شیشه آنیل گویند. در اصل در ساخت این نوع شیشه از یک مقدار پایین آهن استفاده میشود، تا بازتاب آفتاب را کاهش دهند.

آیتک برد

نوع FT:

این نوع شیشه های تقویت شده با گرما, معمولا چهار برابر قوی تر از شیشه های آنیل با ضخامت و پیکربندی یکسان هستند.

شیشه های حرارت دیده، در صورت شکستن در اثر ضربه به قطعات نسبتا کوچکی تبدیل میشوند که الزامات ایمنی در آن ها رعایت شده است. در این شیشه ها احتمال برش جدی یا صدمه در سوراخ شدن در مقایسه با شیشه های بدون سیم معمولی، تا حد زیادی کاهش می یابد.

شیشه های حرارت دیده، برای استفاده در کاربردهایی در نظر گرفته شده است که در آن ممکن است استحکام یا خصوصیات ایمنی آن از بین برود.

برای برخی کاربردها، از قبیل درهای استفاده شده در گذرگاه ها، محفظه حمام، دوش، شیشه ثابت در نزدیکی سطح پیاده روها و…  ضروری است از شیشه های حرارت دیده، با استفاده از کدهای ساخت و دستورالعمل ها، استفاده شود.

این شیشه ها غالباً برای کاربردهایی از قبیل میله های میز، پیشخوان ها، نمایش محفظه های ورودی و گلس برد ها و … مورد استفاده قرار می گیرد که در آن خواص شیشه ی حرارت دیده شده مطلوب است.

اطلاعات سفارش

خریداران باید گزینه های برگزیده مجاز در این مشخصات را انتخاب کرده و اسناد اطلاعاتی زیر را تهیه کنند:

 • عنوان ، شماره و تاریخ این مشخصات.
 • شرایط ، نوع ، کلاس ، سبک ، فرم ، کیفیت و الگوی شیشه ای که قابل استفاده است.
 • مقررات ساخت
 • الزامات برای اتصالات
 • محل مشخصی از علائم در صورت لزوم
 • طراحی سفارشی و یا بافت مورد نیاز
 • ضخامت شیشه
 • شیشه ها با برش الگو دار، باید با تحمل های مشخص شده باشد
 • هنگامی که آزمایش فشرده سازی سطح یا لبه برای شیشه های مدل HS یا مدل FT لازم است.
 • در هنگام شکستن ویژگی های ایمنی برای شیشه های حرارت دیده(مدل FT) مورد نیاز است.
 • رنگ و یا ته رنگ شیشه
 • در صورت نیاز به یک علامت شناسایی دائمی یا موقت
 • پوشش سطحی برای وضعیت Bو C
 • هنگامی که علاوه بر توانایی مقاومت در برابر شکستن ، برای شیشه های وضعیت A ، B یا C نیز به عنوان اسپندرل مورد استفاده قرار می گیرد.

آیتک برد

ساخت:

ساخت: کلیه ساختگی ها، مانند برش به ابعاد مختلف، کار روی لبه ها، دریل کردن سوراخ ها، ایجاد شکاف، سنگ زنی، انفجار شن، ماسه، سنگ، و ….، باید قبل از استحکام بخشی توسط گرما انجام شود.

پس از آنکه شیشه در اثر گرما مقاوم شد و یا خنک شد، نباید دیگر آن را تغییر داد مگر اینکه توسط سازنده توصیه شده باشد.

برای مثال در برخی از پوشش های وضعیت C نباید هیچ تغییری انجام شود که خصوصیات ساختاری یا یکپارچگی آن را مطابق با مشخصات مشخص کند.

اتصالات و سخت افزار: موارد لازم برای اتصالات و سخت افزار باید همانطور که در قبل اشاره شد (قسمت اطلاعات سفارش) مشخص شود. اتصالات و سخت افزار مشخص شده باید با محدودیت های ساخت شیشه سازگار باشد.

اعوجاج: 

شیشه ای که از نظر حرارتی گرم شده و از نظر گرما تقویت می شود با گرم کردن شیشه در کوره تا دمایی که در آن شیشه کمی پلاستیک می شود ساخته می شود.

با قطع شدن هوا از یک سری نازل، سطوح شیشه بلافاصله پس از گرم شدن، به سرعت خنک می شوند.

صافی سطح شیشه با استفاده از گرما کمی تغییر یافته و باعث تحریف تصاویر منعکس شده می شود. هنگام مشاهده تصاویر از طریق شیشه، اعوجاج، در اکثر کاربردهای شیشه ای، کمتر از تصاویر منعکس شده است و چندان قابل توجه نیست.

شیشه هایی که قبلاً در کوره عمودی ساخته شده اند و در برابر گرما مقاوم شده اند، حاوی نواحی تورفته ی کوچکی در امتداد لبه ها هستند.

فشارهایی که توسط سیستم لعاب در اطراف حاشیه شیشه اعمال می شود، می توانند صافی شیشه را تغییر داده و باعث تحریف تصاویر در آن شوند. این امر بدون توجه به اینكه شیشه با گرما مورد آزمایش قرار گرفته یا خیر صحیح است.

واحد های شیشه ای عایق بندی شده نیز از نوع شیشه های دارای اعوجاج هستند. هوا یا گاز، در فضای هوای بسته شده بین صفحات به دام افتاده، با تغییرات دما و تغییرات فشارسنجی منبسط یا منقبض می شود و یک افت فشار بین فضای هوا و جو ایجاد می کند. شیشه با خنثی کردن در بخش یا بیرون از هوا به دیفرانسیل فشار واکنش می دهد.

آیتک برد

صرف نظر از صاف بودن شیشه، میزان اعوجاجی که مشاهده میشود تا حد زیادی به دلیل عدم تقارن ویژگی های جسم منعکس شده است. ممکن است اشیا خطی (مانند دیوارهای ساختمان و باجه های تلفنی) و اجسام در حال حرکت (مانند اتومبیل) تحریف شده به نظر برسند. به نظر می رسد اشیا از شکل نامنظم و آزاد مانند درختان و ابرها تحریف درک کمی دارند.

محدودیت های مشخص شده برای اندازه گیری قله و دره های اعواج ها میتواند تا حد زیادی اعوجاجی که بعد از لعاب آشکار می‌شود را کنترل کند.

عوامل ذکر شده در بالا، ممکن است در اعوجاج منعکس شده نسبت به آنچه در اثر پیچ و تاب ناشی از فرآیند عملیات حرارتی ایجاد می شود،  تأثیر بیشتری داشته باشند.

مشاوره با تولید کننده و مشاهده مدل های کامل در شرایط شغلی معمولی و محیط اطراف، برای ارزیابی کاربر یا معماری از اعوجاج منعکس شده، بسیار توصیه می شود.

ادامه دارد ….

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *