Phone Custom Custom Custom

استاندارد ASTM C1036 در ساخت وایت برد شیشه ای

این استاندارد مشخصات استاندارد شیشه های فلت را مورد بررسی قرار داده و تحت عنوان ASTM C1036 شناخته میشود. این استانداردها برای استفاده در مراکز وزارت دفاع نیز تصویب شده اند.

استاندارد ASTM C1036 مشخصات مورد نیاز برای شیشه های صاف، شفاف و رنگی را مورد بررسی قرار می‌دهد. شیشه های مسطح در درجه اول برای محصولات شیشه ای جهت به کار رفته در معماریِ ساختمان، از جمله شیشه روکش دار، واحدهای شیشه عایق، شیشه چند لایه، آینه، شیشه اسپندل و… و در درجه دوم در ساخت محصولاتی دیگر از قبیل گلس بردها و دیگر مصنوعات شیشه ای مورد استفاده قرار میگیرند.

آیتک برد

شیشه های مسطح یکپارچه، باید به صورت کامل در اندازه ای که نیاز است و یا به صورت برش هایی که در کنار یکدیگر قرار میگیرند تهیه شود.

به طور مثال در ساخت گلس بردها به صورت کامل شیشه های مسطح را برش زده و هر گلس برد از یک قطعه شیشه یکپارچه ساخته می‌شود.

طبقه بندی و استفاده در نظر گرفته شده:

دو نوع شیشه ی مسطح وجود دارد:

نوع اول: شیشه ی مسطح شفاف

نوع دوم: شیشه مسطح الگودار و سیمی

شیشه های نوع اول تنها از کلاس وضوح برخوردارند و شیشه های نوع دوم دارای کلاس های رنگی و روشن می‌باشند.

خصوصیات مهمی که در شیشه‌ های نوع یک باید مورد بررسی قرار بگیرند:

لکه های نقطه ای و محتوای خطی لکه دار، اعوجاج ream، اعوجاج رشته ای، اعوجاج خطی، ابعاد، مربع بودن، بازتاب و انتقال.

  • اعوجاج ream : اعوجاج خطیکه به عنوان یک نتیجه از لایه های غیر همگن شیشه مسطح به وجود می آید.
آیتک برد

خصوصیات مهمی که در شیشه های نوع دوم باید مورد بررسی قرار گیرد:

اعوجاج و ارزیابی لکه دار، ابعاد، لکه های نقطه ای، بازتاب و انتقال.

گلس های فلت نوع یک

شیشه ی مسطح نوع یک، نوعی شیشه نسبتا متداول می‌باشد که به دلیل نوع خاص آن در مواردی مانند پنجره و یا مصارف مشابه مورد استفاده قرار میگیرد. شیشه های فلت یا مسطح به دلیل تنوع در استفاده و قیمت مناسب آن ها، یکی از رایج ترین شیشه های امروزی جهان به شمار می‌آیند.

شیشه های سیمی

شیشه سیمی نوعی از شیشه مسطح همراه با ایمنی ساختاری است. شیشه های سیمی، شیشه ای تخت و تزئینی با مش سیمی هستند که سیم ها، توسط یک سیستم مخصوص قرار دادن مش، در حین تشکیل شیشه در داخل آن تعبیه می‌شوند.

شیشه های مسطح سیم دار می‌توانند به عنوان یک ماده ضد حریق کارآمد مورد استفاده قرار گیرند، زیرا قطعات شیشه از طریق سیم به یکدیگر متصل بوده و در هنگام حادثه در اثر هر گونه شکستگی فرو نمی‌ریزند.

روش های آزمایش شیشه ی نوع یک (شیشه شفاف مسطح)

شرایط مشاهده برای تشخیص لکه: کلیه مشاهدات باید با دید 20/20 انجام پذیرد(چشمان غیر مسلح)، نمونه ها باید در حالت عمودی و با فاصله هایی که در ادامه ذکر می‌شود، قرارگیرند.

بیننده باید شیشه را در روشنایی نور روز (بدون تابش مستقیم نور خورشید) و یا نورپردازی یکپارچه که مانند نور روز شبیه سازی شده باشد، با زاویه 90 درجه نسبت به سطح مشاهده کند.

شرکت آیتک برد

تشخیص نقاط لکه دار (گره ها ، خاک ، سنگ ، خرد کردن ، ترکیبات گازی و سایر موارد مشابه)

نمونه ها را از فاصله ی تقریبی یک متری مشاهده کنید. اگر لکه ای تشخیص داده شود باید طبق جدول3 استاندارد  ASTM C1036 عمل نمایید.

آی تک برد

اندازه گیری نقاط ناهنجار

اندازه ی لکه های ناهنجار، با اندازه گیری حداکثر طول و عرض پهنای لکه و میانگین گیری از دو بعد آن انجام می‌پذیرد. اندازه مجاز لکه ها در جدول شماره سه استاندارد ASTM C1036 ذکر شده است.

تعیین لکه های خطی (خراش ها ، مالیدگی ها ، حفاری ها و سایر لکه های مشابه)

نمونه ها را در فاصله ی 4 متری مشاهده کنید. بیننده باید نمونه ها را حرکت دهد تا در صورت وجود لکه، لکه ها مشاهده شود.

فاصله بیننده از سطح شیشه در هنگام تشخیص لکه، به عنوان فاصله تشخیص تعریف می شود. برای تعیین فاصله، فاصله ی بین دو لکه نزدیک‌ بهم، اندازه گیری می‌شود.

اعوجاج ream، رشته ها، خطوط  و تحریف

نمونه ای را به صورت عمودی با فاصله تقریبی 5/4 متر از یک  zebraboardو فاصله تقریبی 25 میلیمتر از نورپردازی، قرار دهید.

  • zebraboard: تخته سیاه و سفید با خطوط مورب.

با نمونه شیشه ای موازی با zebraboard مشخص شده (با 0 درجه) و عمود با خط دید بیننده شروع کنید. نمونه را در جهت عقربه های ساعت از صفر بچرخانید تا زمانی که زاویه تحریف را کاهش ندهد. سپس آن را به عنوان زاویه تداخل بینایی گزارش دهید.

سپس زاویه به دست آمده را با معیار های ارزیابی ارزشمند جداول استاندارد ASTM C1036  مقایسه کنید. برای مقایسه با معیارهای ارزیابی، زوایای دو طرف پایین که اندازه گیری شده، استفاده می شود.

اندازه گیری

میزان اندازه گیری: پس از اندازه گیری طول و عرض برای انطباق با ابعاد تحمل، طول هر دو قطعه (گوشه به گوشه) را اندازه گیری کنید. اختلاف طول بین دو مورب (D1-D2) نباید از حد تعیین شده در آن فراتر رود. (جدول شماره 2 در استاندارد ASTM C1036)

آیتک برد

ویژگی های خورشیدی / نوری: برای مشخص شدن ویژگی های نوری، بازتاب و انتقال شیشه مطابق با NFRC 300 تعیین می شود.

روش های آزمایش شیشه نوع دوم (سیمی و یا الگو دار)

ارزیابی لکه ها و اعوجاج

به دلیل کاربرد های متنوع شیشه های الگو دار و سیمی، دستورالعمل های خاص بازرسی فراتر از محدوده این مشخصات است. برای اطلاعات بیشتر با سازنده تماس بگیرید.

اندازه گیری های بعدی: برای اندازه گیری طول اندازه برش و ورق های شیشه ی مسطح، فاصله ی یک لبه تا لبه ی دیگر را اندازه بگیرید. اندازه گیری های انجام شده باید شرایط تحمل جدول 7 و یا 8 استاندارد را داشته باشند.

آیتک برد

اندازه گیری نقاط ناهنجار

حداکثر طول و عرض عمود بر سطح لکه دار باید اندازه گیری شده و میانگین ابعاد دو قطعه مشخص شود.

ویژگی های خورشیدی / نوری : برای شیشه های الگو دار و سیمی، در صورت نیاز به ویژگی های خورشیدی و نوری، با سازنده مشورت کنید.

اندازه گیری ضخامت شیشه های الگو دار: ضخامت شیشه های الگو دار باید با استفاده از یک دستگاه اندازه گیری به صورت دقیق اندازه گیری شود. به عنوان یک روش متداول می‌توانید با استفاده از دو میله با سطح صاف و موازی با 75 میلی متر طول، حدود 36 میلیمترعرض، و حدود 36 میلیمتر ضخامت، اندازه گیری را انجام دهید.

مشخصات بسته بندی

مشخصات هر بسته شیشه، باید توسط تولید کننده درج شود که شامل نام یا مارک تجاری سازنده، ضخامت و محل تولید می‌باشد.

وظیفه رعایت کردن این استاندارد بر عهده تولید کننده شیشه های مسطح است که اقدامات ایمنی و بهداشتی مناسب را تعیین کرده و باید محدودیت های نظارتی را قبل از استفاده تعیین کند.

جهت خرید انواع گلس بردها و اطلاع از مشخصات تمامی محصولات به لینک زیر مراجعه فرمایید.

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *